Pięć powodów, dla których warto nurkować w suchym skafandrze
Przeczytaj całość i odbierz nagrodę niespodziankę u dołu strony!
1. Ciepło
Woda posiada zdolność do pochłaniania energii (w tym przypadku ciepła) ponad 25 razy szybciej niż powietrze! Dzięki temu, że suchy skafander nurkowy całkowicie oddziela nas od wody, nie tracimy ciepła tak szybko, jak w skafandrze mokrym (tzw. piance).
Oczywiście sam suchy skafander do nurkowania nas nie ogrzeje, ale zrobią to ciepłe ubrania, które możemy pod niego założyć, czego nie da się zrobić w piance.
2. Bezpieczeństwo
Suchy skafander nurkowy, oprócz tego, że pełni rolę ochrony termicznej, jest również dodatkowym źródłem wyporu. Szczególnie ważne jest to przy nurkowaniach technicznych. Przydaje się jednak również początkującym nurkom, którzy z braku doświadczenia mogą zabierać ze sobą zbyt dużo balastu, a ich kamizelka nurkowa może nie poradzić sobie z bezpiecznym utrzymaniem ich na żądanej głębokości.
3. Wygoda
Ten, kto chociaż raz zakładał na siebie skafander mokry, wie, o czym piszemy. Nie umniejszając trenerom personalnym, ale żaden trening nie wyciśnie z Ciebie tyle potu i zmęczenia, co naciąganie na siebie mokrej pianki.
Ktoś może powiedzieć, że jest to kwestia starego materiału i z nowym skafandrem nie byłoby problemu. Nawet jeśli nowa pianka naciąga (celowo piszemy naciąga, bo z ubieraniem nie ma to nic wspólnego) się łatwo, to tylko kwestia czasu, kiedy przestanie, a nawet drobna zmiana wagi (co podczas okresu zimowego nie jest trudne) może skutkować tym, że w ogóle się w nią nie wpakujemy.
Suchy skafander do nurkowania natomiast zawsze dobieramy nieco większy niż nasz rozmiar, nie dlatego, że planujemy przytyć, ale dlatego, by zmieścił się pod niego gruby ocieplacz na naprawdę zimną wodę.
Dzięki temu ubiera się go wygodnie (ubiera, nie wciska!) i układa się znacznie przyjemniej, nie uwydatniając przy tym miejsc, które mogłyby wyglądać nieco mniej korzystnie.
4. Praktyczność
Skafandry do nurkowania mokre mają różne grubości na różne temperatury wody, co znaczy, że musisz mieć co najmniej kilka modeli, by dopasować je do wszystkich rodzajów akwenów, w jakich nurkujemy. Podnosi to znacznie koszty sprzętu.
Ktoś może powiedzieć, że przecież do suchego skafandra nurkowego też trzeba mieć różne ocieplacze, ale prawda jest taka, że koszt ocieplacza jest znacznie niższy od dobrego skafandra piankowego. Co prawda sam suchy skafander do tanich nie należy, ale za to wystarcza na znacznie dłużej niż nawet najlepsza pianka.
5. Ciepło po raz drugi
Przebierałeś się kiedyś po nurkowaniu na wietrze lub w deszczu? Albo może robiłeś kiedyś nurkowanie wieczorem i gdy wyszedłeś z wody nie było już słońca, w którym można było się przyjemniej przebrać? Można tę sytuację opisać jednym słowem – ZIMNO! Nawet jeśli nurkujemy w ciepłych wodach, to nie unikniemy takich przeszkód, jak wiatr, deszcz czy po prostu noc. Zdejmując z siebie suchy skafander do nurkowania natomiast, zostajemy w ciepłym ocieplaczu, który skutecznie ochroni nas przed przenikającym wiatrem i innymi niekorzystnymi warunkami pogodowymi.
Mamy nadzieję, że te 5 powodów Cię przekonało i już niedługo zaczniesz nurkować na sucho.
A co do nagrody niespodzianki:
Zostaw nam swojego maila, a my prześlemy Ci darmowy dostęp do kursu suchego skafandra on-line aż na tydzień od daty zapisania się!