5 mitów o suchym skafandrze

5 mitów o suchym skafandrze

Wiele osób ma błędne pojęcie o skafandrach suchych. Nadciągamy z pomocą, by obalić wszystkie mity!


1. Ciężko wybrać suchy skafander

To stwierdzenie było prawdziwe dawno temu, kiedy na rynku nie było tyle rodzajów skafandrów ile jest teraz. W obecnych czasach możemy wybierać spośród mnóstwa firm oferujących skafandry z różnych materiałów w tysiącu kolorach i każdym rozmiarze.
Najbardziej istotne jest odpowiedzieć sobie gdzie i jak chcemy nurkować. Np. neoprenowy skafander, ze względu na materiał o wysokiej izolacji termicznej, będzie najlepszym wyborem na zimne wody, a trylaminatowi ze względu na niską wagę idealny dla dużo podróżujących nurków.

2. Dbanie o suchy skafander jest bardzo drogie.

Jeśli koszt ok 10-20 PLN za wosk do zamka, który wystarcza na kilka miesięcy codziennego nurkowania, to dla Ciebie dużo, to może pora na zmianę hobby. Co więcej roczny serwis suchego skafandra nie powinien przekroczyć ceny 200-300 PLN,  a przy cenie zakupu nowego skafandra ten koszt może potraktować jako groszowy wydatek.


3. Naprawa skafandra suchego jest bardzo droga.

To stwierdzenie jest bardzo dyskusyjne. Pomijając fakt, że kupując nowy skafander mamy 2 lata gwarancji co oznacza darmowe serwisy, to czasem zdarzają się naprawy poza gwarancyjne, tak jak np. wklejenie rękawic. Jest to jednorazowy koszt ok. 500 PLN, dla większości suchych skafandrów nie będzie to nawet 10% ceny, więc nie można mówić o tym że jest to droga usługa naprawcza


4. Suche skafandry są niebezpieczne.

Tak można powiedzieć o wszystkim. Całe nurkowanie może zostać uznane za niebezpieczne. Po to też mamy szkolenia i na nich się uczymy jak się zachowywać, by nurkowanie - w tym tak ze nurkowanie w suchym skafandrze - przestało być dla nas niebezpieczne.
Zdecydowanie bardziej niebezpieczne jest nurkowanie w skafandrze piankowym w zimnej wodzie, bowiem wówczas może grozić nam hipotermia. (kliknij, aby przeczytać artykuł o hipotermii)  

5. Musisz mieć swój skafander na kurs nurkowania.

Bzdura! A przynajmniej w większości szanujących się szkół nurkowych, w tym oczywiście naszej. Mamy dostępną szeroką rozmiarówkę i jeśli nie jesteś liliputem lub olbrzymem to coś na Ciebie dopasujemy.  Co więcej, w cenie szkolenie otrzymujesz darmowe wypożyczenie skafandra na czas kursu, więc w ogóle nie musisz się przejmować zakupem swojego. Zdecydowanie warto najpierw się wyszkolić, popróbować różnych skafandrów, a dopiero potem korzystając z naszego doradztwa zakupić jakiś skafander.  Większości naszych kursantów proponujemy skafander Cressi Desert, bowiem sami takich używamy.

Mamy nadzieję, że udało nam się choć trochę rozwiać Twoje wątpliwości dotyczące suchego skafandra, jeśli jednak masz jeszcze jakieś pytania to nasz autorski kurs on-line powinien udzielić Ci na nie wszystkich odpowiedzi 

>